Standardy Ochrony Małoletnich
Regulamin Standardów Ochrony Małoletnich
w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach– wersja skrócona dla małoletnich.
Instytucje kultury są miejscem, w którym dzieci i młodzież rozwijają swoje zainteresowania, pasje oraz ciekawość. Uczestniczą w zajęciach, które pozwalają im tworzyć wspólnotę, decydować o sobie oraz swoim otoczeniu. Mogą odkrywać czym jest dla nich kultura, historia, tożsamość i dziedzictwo.
Wprowadzenie
Standardy Ochrony Małoletnich w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach, prezentują ramowe zasady, standardy i wytyczne, które mają na celu:
- uwrażliwienie wszystkich pracowników na wagę podejmowania działań zmierzających do ochrony dzieci przed krzywdzeniem;
- wskazanie zakresu odpowiedzialności poszczególnych osób za bezpieczeństwo dzieci będących pod opieką instruktorów GOK;
- podejmowanie adekwatnej interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci i/lub bezpośredniego zagrożenia ich zdrowia i życia. Dzieci podczas zajęć, znajdują się pod opieką instruktora. Zasady odbierania dzieci ustalane są na początku każdego sezonu edukacyjno-kulturalnego. W karcie zgłoszenia dziecka na zajęcia, opiekun prawny wskazuje osoby, które mogą odebrać dziecko. Na prośbę opiekuna prawnego, dziecko może także samodzielnie wrócić do domu po zakończonych zajęciach. Jest to także odnotowane w karcie zgłoszenia. Jeżeli po dziecko zgłosi się osoba niewskazana na karcie zgłoszenia, wydanie dziecka jest możliwe jedynie po uzyskaniu telefonicznej zgody opiekuna prawnego wskazanego na karcie zgłoszenia.
Objaśnienie ważnych terminów
Krzywdzenie dziecka - rozumiemy np. popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
Zaniedbywanie - to niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka w sferze zdrowotnej, edukacyjnej i emocjonalnej odpowiedniego odżywiania, schronienia i bezpieczeństwa, w ramach środków dostępnych rodzicom lub opiekunom, i w następstwie powodujące lub mogące powodować uszczerbek na zdrowiu dziecka lub zaburzenie rozwoju psychicznego, moralnego lub społecznego. Wyróżnia się zaniedbanie fizyczne (ekonomiczne, zdrowotne), emocjonalne, edukacyjne (intelektualne).
Przemoc fizyczna - celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała, czego następstwem mogą być złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenie wewnętrzne.
Przemoc emocjonalna - powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, uwagi i miłości, stawianie dziecku wymagań i oczekiwań, którym nie jest ono w stanie sprostać.
Wykorzystywanie seksualne - angażowanie dziecka w aktywność seksualną przez osobę dorosłą lub starszą od dziecka. Wykorzystywanie seksualne odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie dziecka, współżycie z dzieckiem) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie dziecku materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm).
Zachowania agresywne - działanie skierowane przeciwko osobom lub przedmiotom, np:
- sprzeczki z popychaniem, szturchaniem itp.;
- kłótnie połączone z obrażaniem drugiej osoby;
- lekceważący i arogancki stosunek do uczniów oraz pracowników;
- używanie telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych itp. w celu ośmieszania lub poniżania innych osób;
- zastraszanie.
Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to dyrektor, sprawujący nadzór nad realizacją w instytucji Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem. O sytuacji można także poinformować osobę zaufaną (instruktor, rodzic).
Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające jednoznaczną identyfikację ucznia.
Wizerunek dziecka - stanowią zdjęcia , wykonywane w czasie zajęć oraz występów i innych wydarzeń organizowanych przez instytucję i pozwalające na jednoznaczną identyfikacją uczestnika zajęć.
Zasady bezpiecznych relacji instruktorzy – dzieci
1. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem określają, jakie zachowania są dozwolone i niedozwolone w pracy z dziećmi, a przestrzeganie ich przez wszystkich pracowników ma na celu zmniejszyć ryzyko krzywdzenia dzieci.
2. Wszyscy pracownicy stwarzają optymalne warunki do rozwoju intelektualnego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego uczniów.
3. Pracownicy dbają o bezpieczeństwo uczniów podczas ich pobytu w GOK oraz wycieczek.
4. Pracownicy traktują dzieci z szacunkiem.
a) Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
b) Pracownicy odnoszą się z szacunkiem do dziecka, wydają polecenia dzieciom jasno, rzeczowo i konkretnie.
5. Osoby realizujące zajęcia z uczniami a nie będące pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury (np. zajęć, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, pogadanki) pozostają w obecności pracownika GOK.
6. Zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem dostosowane są do realiów funkcjonowania placówki i dotyczą następujących obszarów:
a) dozwolony kontakt fizyczny z dzieckiem to:
- pomoc w czynnościach związanych z zajęciami,
- zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- sporty walki,
- rytuały wynikające ze specyfiki zajęć, mające na celu większą integrację grupy (np. przybijanie tzw. „piątki” przed lub po zajęciach);
- niezbędne czynności pielęgnacyjne, higieniczne dzieci młodszych,
- reagowanie na potrzeby emocjonalne szczególnie dziecka młodszego np. poprzez przytulenie się do dorosłego.
Kontakty tego typu powinny mieć miejsce jedynie w obecności osób trzecich, przestrzeniach otwartych, pomieszczeniach monitorowanych, co w razie wątpliwości służyć powinno ich obiektywizacji.
b) stanowcze interwencje wychowawcze prowadzone w bezpośrednim kontakcie fizycznym, są dopuszczalne w sytuacjach, gdy zachowanie ucznia nosi znamiona agresji:
- uczeń zagraża własnemu życiu lub zdrowiu;
- uczeń zagraża zdrowiu lub życiu kogoś z otoczenia;
- uczeń podejmuje próby dewastacji mienia szkolnego lub cudzego, a przy tym uczeń nie reaguje na polecenia słowne instruktora, wówczas instruktor pod którego opieką jest dziecko może rozdzielić uczniów, przytrzymać w bezpieczny sposób.
7. Bezpośredni kontakt fizyczny jest również uprawniony w sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie działań z zakresu pomocy przedmedycznej (działania ratunkowe związane z udzieleniem pierwszej pomocy),zagrożenia lub paniki spowodowanej czynnikami zewnętrznymi (pożar, intensywne zjawiska atmosferyczne, niebezpieczne zachowania osób trzecich itp.)
a) Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
- przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, kopanie, szarpanie, spoliczkowanie, etc...),
- seksualizacji relacji.
b) komunikacja słowna z dzieckiem - nie może:
- wzbudzać w dziecku poczucia zagrożenia (groźby, wyzwiska, krzyk),
- obniżać, niszczyć poczucia wartości (np. wyzwiska, krzyk, reakcja nieadekwatna do sytuacji, wzbudzanie poczucia winy),
- upokarzać (publiczne wyszydzanie, ośmieszanie),
- naruszać granic (nie zachowywanie odpowiedniego dystansu, obcesowość, podteksty o charakterze erotycznym);
c) równe traktowanie:
W tym obszarze niedozwolone jest:
- wyłączne skupianie uwagi na wybranych dzieciach z widocznym ignorowaniem potrzeb innych,
- nieuzasadnione dawanie przywilejów tylko wybranym i pozbawianie ich pozostałych,
- nierówne i niesprawiedliwe przydzielanie zadań – nieadekwatne do możliwości i wieku
- zwalnianie z wykonywania obowiązków - w nieuzasadnionych sytuacjach,
- godzenie się, brak reakcji na nieformalną hierarchie grupową,
- dominacja w grupie przez negatywne jednostki, ustalanie przez nie i wdrażanie nieformalnych zasad,
- przyzwolenie na wykorzystywanie młodszych i słabszych wychowanków przez silniejszych;
d) kontakty bezpośrednie i online z dzieckiem poza placówką powinny być:
- w Gminnym Ośrodku Kultury w Sarnakach nie prowadzi się komunikacji on-line z dziećmi poprzez komunikatory, grupy czy profile społecznościowe i nie przewiduje się kontaktów bezpośrednich on-line z dzieckiem poza placówką.
e) transport, przemieszczanie się i warunki noclegowe:
- organizacja transportu, noclegu poza placówką powinna być uzasadniona (np. wyjazd na wycieczkę szkolną lub wakacyjny),
- opieka nad dziećmi w sytuacjach wyjazdowych (np. wyjazd wakacyjny, etc) zapewniona przez więcej niż jedną osobę,
- przy organizacji noclegu i zakwaterowania brane pod uwagę jest pokrewieństwo, relacje
i płeć podopiecznych;
f) czynności higieniczno -pielęgnacyjne:
- mają służyć przede wszystkim higienie osobistej i zdrowiu,
- wykonywane w odpowiednich warunkach zapewniających uszanowanie intymności w tego typu czynnościach,
- niedozwolone są zachowania naruszające prywatność i intymność,
- aktywność pracownika powinna być poprzedzona zgodą wychowanka, a jej zasadność powinna być uzależniona od stopnia samodzielności dziecka i wcześniej z nim omówiona,
- ingerencje w sytuacjach wychowawczo wątpliwych powinny być poprzedzone kontaktem słownym, odbywać się w miarę możliwości w obecności osób trzecich i być jednoznacznie uzasadnione (zagrożenie dobra lub bezpieczeństwa dziecka, grupy);
g) dyscyplinowanie dziecka niedopuszczalne są wszelkie formy dyscyplinowania mające na celu upokorzenie, poniżenie oparte na wykorzystywaniu przewagi:
- fizycznej (agresja, stosowanie kar fizycznych, środków przymusu bezpośredniego, krępowanie, izolowanie);
- psychicznej (dominacja poprzez krzyk, groźby, wzbudzanie poczucia winy, naruszanie poczucia własnej wartości, lekceważenie potrzeb psychicznych np. bezpieczeństwa, przynależności, miłości, symulacje wzbudzające strach i obawy).
Zasady ochrony wizerunku dziecka
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
1.Pracownikowi nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowania, fotografowania) na terenie placówki bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2.Wejście przedstawicieli mediów na teren placówki jest możliwe jedynie za zgodą Dyrektora.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zbiorowa uroczystość, krajobraz, publiczne wydarzenie, lub zachowane są inne zależności umożliwiające utrwalenie wizerunku uczestników, zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych - zgoda opiekunów na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
Przed utrwaleniem wizerunku dziecka należy dziecko oraz opiekuna poinformować o tym, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie www, czy stronie w mediach społecznościowych w celach informujących o zrealizowanych działaniach promocyjnych.
Zasady dostępu dzieci do Internetu
Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach nie przewiduje możliwości korzystania przez dzieci
z internetu na terenie placówki.